"Czytanie na dywanie" - zajęcia czytelnicze w świetlicy

W tym roku szkolnym przeczytaliśmy już między innymi: "Kot w butach", "Pinokio", "Calineczka", "Dziewczynka z zapałkami", "O Janku Wędrowniczku",  "Na straganie", "Trzy małe świnki". Podczas tych zajęć uczniowie często sami wybierali książkę do czytania, mając do dyspozycji szkolną bibliotekę.

Czytaliśmy wspólnie, uczniowie krótkie fragmenty z pomocą nauczyciela i wychowawca świetlicy. Dzieci miały możliwość wyrażenia swoich emocji poprzez rozmowę, ekspresje plastyczną czy zabawy muzyczno – ruchowe nawiązujące do przeczytanej bajki czy opowiadania. Najbardziej cieszyły uczniów pacynki ze skarpetek do bajki „Kot w butach” jak i kwiat z masy solnej do „Calineczki”.

Przez cały rok szkolny w świetlicy odbywały się zajęcia pt. „Czytanie na dywanie”,których celem było wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju uczniów poprzez rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Wspólne czytanie daje poczucie bezpieczeństwa, uczy odpowiedzialności, poczucia humoru, dobrej zabawy i wyobraźni. Co więcej, czytanie to doskonała forma kontaktu z dzieckiem.

Autor: Małgorzata Puchacz