Piknik Rodzinny

22 maja 2019 roku w Pelplinie o godzinie 9:00 Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Pomorskie zorganizował "Piknik Rodzinny". Do udziału w integracyjnej zabawie Olimpiady zaprosiły społeczność SOSW w Pelplinie oraz podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas - Rajkowy oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas - Pelplin i opiekunów naszych uczniów z Domów Pomocy Społecznej z Bielawek, Rudna i Wielkich Wyrębów.

Piknik rozpoczął się od przywitania wszystkich gości przez organizatorów Dyrektora Olimpiad Romanę Chmielewicz i Sekretarza Małgorzatę Puchalską oraz Ryszardę Kaliszewską Wicedyrektora SOSW w Pelplinie. Uczniowie wraz z Rodzicami i opiekunami brali udział w różnych konkurencjach sportowych i innych atrakcjach!

Przygotowano stację dla "Młodych sportowców" gdzie najmłodsi mogli spróbować swoich sił w różnych grach i zabawach. Stacja cieszyła się dużym zainteresowaniem szczególnie dzieci, które na co dzień korzystają z zajęć Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka.

Wolontariusze Olimpiad prowadzili stanowisko gdzie każdy mógł zagrać w koszykówkę i BOCCE. To dwie dyscypliny sportowe chętnie uprawiane w Klubie Olimpiad w Pelplinie.

Na stoisku pod nazwą "Moc gier" postawiono szczególnie na rywalizację grupową. Dobrze, że do przeciągania liny przygotowano gruby sznur gdyż była to atrakcja najczęściej powtarzana na tym stanowisku. Nie zabrakło biegów na różne sposoby np. w workach czy gry w kręgle.

Dla uczestników, którzy mają duże trudności w poruszaniu się przygotowano stanowisko MATP. Olimpiady Specjalne od wielu lat prowadzą zajęcia pod nazwą Program Treningu Aktywności Motorycznej. Program adresowany jest do osób ze znaczną lub głęboką sprzężoną niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną, którzy ze względu m. in. na brak: możliwości zrozumienia zasad współzawodnictwa, możliwości fizycznych - istnienie niepełnosprawności ruchowej nie mogą brać udziału w oficjalnych dyscyplinach Olimpiad Specjalnych. Jednocześnie program ten daje szanse, (oczywiście nie wszystkim ze względu na poziom niepełnosprawności), na przejście do udziału w tych dyscyplinach. Konkurencje MATP są tak dobrane by nawiązywały do 7 rodzajów aktywności. Każda z nich odpowiada konkretnej dyscyplinie lub aktywności oficjalnego programu  sportowego Olimpiad Specjalnych.

Przygotowano również stoisko "Bądź FIT". Tu każdy mógł przygotować zdrowy sok z różnych owoców i warzyw czy sałatkę owocową. Stacja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem!  "Bądź FIT"  to Projekt prowadzony przez Olimpiady mający na celu poprawę i ochronę zdrowia oraz dobrego samopoczucia osób z niepełnosprawnością intelektualną. "Bądź FIT" oferuje uczestnikom holistyczne, spersonalizowane spojrzenie na zdrowie. Program daje szansę na to aby osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogły zmienić swój styl życia poprzez zmianę sposobu żywienia, codzienne ćwiczenia i dokonywanie innych, „zdrowszych” wyborów.

Rodzice i opiekunowie mogli też odetchnąć w specjalnie na ten dzień przygotowanej kawiarence. Był czas na rozmowy i wypicie kawy na świeżym powietrzu. Specjalnie dla wszystkich przygotowano również ognisko gdzie piekły się kiełbaski. Można też było potańczyć! Do tańca zagrał nam pan Mariusz Tomczyk.

Atrakcji przygotowano na prawdę wiele... ale najważniejszy okazał się wspólny bieg. Pod hasłem "Biegnij z Olimpiadami" przygotowano 30 metrową trasę, którą każdy uczestnik mógł przebiec, przejść czy przejechać wózkiem. Można było biec w grupie, w parze a również solo! Tempo było różne. Niektórzy biegli, że nie mogli się zatrzymać. Wielu uczniów przebiegło kilkadziesiąt razy wytyczoną trasę. Najważniejsze jednak, że udało się nam do biegania zachęcić wszystkich! Na mecie każdy otrzymał pamiątkowy medal!!! Wręczyliśmy 207 sztuk złotych krążków!!! Po przeliczeniu wszystkich biegów obliczyliśmy, że razem udało się nam wspólnie przebiec 10.000 metrów! To całkiem spory wynik jak na pierwszy raz!

"Piknik Rodzinny" został zrealizowany dzięki ogromnej pracy wolontariuszy Stowarzyszenia "Olimpiady Specjalne Polska"; wspomagających nas wolontariuszy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie; Nauczycieli i Pracowników z SOSW w Pelplinie. Dziękujemy  również za okazaną na pomoc  Dyrekcji i Pracownikom z Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie.

Na realizację zadania Olimpiady otrzymały dofinansowanie z Gminy Pelplin w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w 2019 roku.

Serdecznie dziękujemy Wszystkim za wspólną zabawę. Pamiętajcie #GrajmyRazem!

Autor: Małgorzata Puchalska