Narodowe Czytanie - 2016

2 września 2016 roku nasza Szkoła włączyła się w akcję Narodowego Czytania, której patronuje Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.  W tym roku wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Pelplinie na Targowisku Miejskim w Pelplinie czytaliśmy fragmenty powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Do wspólnego czytania zaproszeni zostali: Pan Dariusz Górski – zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin, Pani Lucyna Bielińska – Dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1, Pani Barbara Nabakowska – Dyrektor Zespołu Szkół nr 2, Pani Viktoria Lavrynienko – nauczycielka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie. Fragmenty powieści czytała także uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Pelplinie  Aleksandra Kaliszewska.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta od 2012 roku. Czytaliśmy już „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Zemstę” Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa. Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania adaptację powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza przygotował Pan Tomasz Burek - krytyk literacki, literaturoznawca i eseista.

Do udziału w wydarzeniu zostało zaproszone  m. in. Przedszkole nr 2, Zespół Kształcenia i Wychowania nr 1, Zespół Szkół nr 2, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie oraz wszyscy mieszkańcy Pelplina. Dla najmłodszych uczestników spotkania zostały przygotowane przez pracowników naszego Ośrodka ciekawe warsztaty plastyczne. W organizację aktywnie włączyli się nauczyciele: Pani Maria Sikorska, Pani Iwona Słowikowska, Pani Andżelika Kiryluk, Pan Paweł Szwoch i Pan Jarosław Głębocki.  Obecni goście mogli także ozdobić swój egzemplarz  „Quo vadis” lub innej książki Henryka Sienkiewicza pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania.

Wydarzenie Patronatem medialnym objęli: „Informator Pelpliński”, TV Pelplin i Radio „Głos”.

Narodowe Czytanie jest okazją do tego, aby  wracać do polskiej, dobrej literatury, do utworów, o których można wciąż na nowo dyskutować i które od lat nas poruszają.

Iwona Słowikowska