Za nami już XII Integracyjny Konkurs Czytelniczo - Plastyczny!

15 listopada  2016 roku - niby zwyczajny jesienny, pochmurny dzień, a jednak dla piętnastu młodych ludzi niezwykły i to wcale nie za sprawą prószącego śniegu…  Właśnie tego dnia na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pelplinie odbył się XII Integracyjny Konkurs Czytelniczo - Plastyczny zorganizowany przez nauczycieli naszego Ośrodka W tym roku był on skierowany do uczniów klas IV-VI  Szkoły Podstawowej, jego tytuł brzmiał „Ada, to nie wypada, czyli alfabet dobrych manier”. Zadania konkursowe były związane z treścią książki Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton. Savoir – vivre dla dzieci ”.

Kanwą przygotowanych zadań były przygody Kuby i Buby, sympatycznych bliźniaków, którym wiedza o tym, jak prawidłowo zachowywać się w różnych sytuacjach sprawiała wiele kłopotów. W jaki sposób właściwie ułożyć zastawę stołową, jak „odczytywać” ułożenie sztućców, jak należy ubrać się do teatru, a jak na mecz sportowy, jak właściwie zredagować wiadomość e- mail – to tylko niektóre z zadań z jakimi zmagały się 3 - osobowe zespoły. Jury, w składzie Pani Małgorzata Puchalska – Kierownik Grup Wychowawczych w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Pelplinie, Pani Agnieszka Pokacka – Pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pelplinie oraz Pan Andrzej Wolski – nauczyciel plastyki w Zespole Szkół nr 2 w Pelplinie również miało „ręce pełne roboty” i niekiedy też było zaskoczone - miło zaskoczone - poziomem wiedzy uczestników.

W wyniku zmagań pierwsze miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół nr 2 z Pelplina (Agata Mrozińska, Zofia Żebrowska, Paulina Szulc), drugie z Nowej Cerkwi (Kacper Grzybowski, Nadia Bonin, Izabela Szulc), trzecie z Małych Walichnów (Daria Knitter, Zofia Knopińska, Kinga Mentel) kolejne zespół z Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego z Pelplina (Kryspin Bonin, Piotr Łukawski, Fabian Bruchwalski), następne uczniowie z Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 z Pelplina (Jakub Mieliński, Liwia Schulz, Marcel Sroka).

W części indywidualnej konkursu każdy uczestnik wykonał pracę plastyczną techniką malowania farbami plakatowymi na temat: „Szkoła, co wypada, a co nie”. Nie było to zadanie proste, ale śmiało można powiedzieć, że śmiecić w szkole nie wypada i taka interpretacja tematu była wiodąca. Jury pierwsze miejsce przyznało Zofii Żebrowskiej, drugie Kindze Mentel, trzecie Paulinie Szulc.

Nagrody oraz dyplomy ufundowane przez Powiat Tczewski wręczyła wszystkim ekipom pani Lilla Brzoskowska dyrektor SOSW w Pelplinie. Organizatorzy serdecznie dziękują za okazaną pomoc pani Dorocie Sakowskiej dyrektorowi MBP w Pelplinie, członkom jury a także Powiatowi Tczewskiemu za ufundowanie nagród.

Mamy nadzieję, że dla wszystkich uczestników było to miłe spotkanie. Dziękujemy i zapraszamy za rok!

Iwona Słowikowska
Anna Głębocka