Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pelplinie

ul. Sambora 5A

83-130 Pelplin

Tel: (58) 536-18-41

Zajęcia rozpoczęte

5 września 2011r. rozpoczęliśmy realizację projektu pt. „Zdrowe Nogi dla Stonogi”.
W ramach projektu ruszyły dwa działy: rehabilitacja i hipoterapia.
W hipoterapii uczestniczą dzieci, które w SOSW w Pelplinie, na co dzień korzystają z Wczesnego Wspomagania lub uczą się w klasach I-III Szkoły Podstawowej. Są to: Daniel Dębek, Patryk Dobrzyński, Idzi Kropidłowski, Weronika Królikowska, Filip Rąbała, Filip Laskowski, Emilia Lubańska, Albert Cyman. Zajęcia odbywają się w Kręgu koło Starogardu Gdańskiego.

Dzieci jeżdżą w poniedziałki i środy pod opieką hipoterapeutki Katarzyny Wątka – Śliwki oraz wolontariuszy ze Stowarzyszenia. W zajęciach bardzo chętnie uczestniczą również rodzice.
Najważniejszym i największym uczestnikiem jest Kinia – koń, który wozi cierpliwie na swym grzbiecie wszystkich uczestników. Pierwszy kontakt oczarował dzieci, wszystkie były bardzo zadowolone i uśmiechnięte, z radością czekają na następne spotkanie.


Drugi dział rehabilitacji prowadzi rehabilitant pan Piotr Pruszak.


Dzieci objęte zajęciami to: Mateusz Kusowski, Judyta Omielniczak, Jakub Koss, Weronika Królikowska, Idzi Kropidłowski. Pan Piotr stosuje odpowiednie techniki masażu mające na celu likwidację przykurczów mięśniowych oraz normalizację napięcia mięśniowego. Metodą PNF stymuluje pobudzanie proprioreceptorów, które znajdują się w mięśniach, ścięgnach, w torebkach stawowych, poprzez rozciąganie mięśni. Przy pomocy Metody NDT Bobath toruje pożądane a hamuje niepożądane elementy ruchowe u dzieci. Na zajęciach nie brakuje również ćwiczeń wzmacniających poszczególne grupy mięśniowe, ogólno usprawniających i równoważnych. Dzieci z zajęć wychodzą uśmiechnięte i odprężone mimo podjętego wysiłku.


Zapraszamy do oglądania zdjęć.

Romana Chmielewicz

Koordynator Projektu 


Galeria zdjęć