Jak pomóc dziecku w osiąganiu sukcesów w szkole?

Twoje dzieci uczęszczające do szkoły często spędzają więcej czasu z nauczycielami niż z tobą. Ważne jest, aby relacje między tobą, twoimi dziećmi i ich nauczycielami były dobre. Dobre relacje pomogą twojemu dziecku lepiej funkcjonować w szkole, a także zmniejszą napięcie w twoim życiu.

Oto kilka pomysłów na budowę dobrych relacji z nauczycielami:

• Bądź świadomy istniejących trudności. Jeśli dowiesz się o problemie, jak najszybciej zareaguj. Wysłuchaj obu stron. Jedni rodzice uważają, że rację zawsze ma nauczyciel, inni, że dziecko. Bądź obiektywny.
  • Rozmawiaj z dzieckiem o tym, co wydarzyło się w szkole.
  • Sprawdzaj prace domowe dziecka.
  • Zapewnij dziecku ciche miejsce do pracy. Na przykład, po kolacji stół w kuchni może być dobrym miejsce do nauki.
  • Wprowadź stały porządek dnia. Ustal czas na odrabianie lekcji i zabawę, oraz godzinę chodzenie spać.

Kiedy dowiesz się o złych wynikach dziecka w szkole:

• Usiądź z dzieckiem i razem przejrzyjcie oceny.
  • Znajdź przynajmniej jedną dobrą rzecz w zaistniałej sytuacji, za którą możesz dziecko pochwalić: np. brak nieobecności czy spóźnień.
  • Bądź opanowany. Pozwól dziecku wypowiedzieć się na temat jego złych ocen.
  • Zapytaj jak możesz mu pomóc w poprawieniu ocen.
  • Zapytaj dziecko, co może zrobić, żeby dostawać lepsze oceny.
  • Przygotuj plan poprawienia wyników w nauce z nauczycielem i ze swoim dzieckiem.