Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pelplinie

ul. Sambora 5A

83-130 Pelplin

Tel: (58) 536-18-41

Dlaczego warto jeść owoce i warzywa?

Owoce i warzywa należą do artykułów wysoko cenionych przez dietetyków i żywieniowców. Trudno nie doceniać roli, jaką odgrywają w codziennej diecie. Są jednym z głównych źródeł witamin i składników mineralnych, które biorą udział w procesach przemiany materii, a ich brak prowadzi do poważnych zaburzeń w organizmie.


Jedzenie w ciągu dnia zalecanych porcji warzyw i owoców znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób (układu pokarmowego, krążenia oraz nowotworów), oraz jest przydatne w leczeniu otyłości, spowalnia starzenie organizmu, poprawia wygląd cery i włosów.
Swe dobroczynne działanie warzywa i owoce zawdzięczają zawartym w nich cennym składnikom pokarmowym. Dynamicznie rozwijający się organizm dziecka do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje odpowiedniej ilości energii i substancji odżywczych. Jego zapotrzebowanie zmienia się wraz z wiekiem, co związane jest ze zmieniającym się tempem wzrostu i rozwoju organizmu oraz aktywnością fizyczną.
Dieta dziecka powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Ponadto posiłki powinny być odpowiednio rozplanowane w ciągu dnia. To właśnie w okresie szkolnym, dzieci szczególnie narażone są na nieprawidłowości żywieniowe, najczęściej związane z podwójnym żywieniem (w domu i w szkole). Dlatego tak ważne jest, aby odżywianie domowe oraz szkolne uzupełniało się pod względem ilości i rodzaju przygotowywanych posiłków. Tylko w ten sposób możliwe jest uniknięcie sytuacji, w których dziecko jest przekarmiane lub niedożywiane.