Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pelplinie

ul. Sambora 5A

83-130 Pelplin

Tel: (58) 536-18-41

sekretariat@soswpelplin.pl

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

W dniu 2 kwietnia z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu odbyło się spotkanie dla rodziców pod nazwą: Porozmawiajmy o …nadwrażliwości dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu”. Spotkanie prowadziła psycholog Joanna Badziąg z udziałem wieloletniego oraz doświadczonegonauczyciela i terapeuty dzieci Lidii Kukafki. Spotkanie miało na celu przybliżenie jednego z objawów autyzmu jakim jest nadwrażliwość zmysłowa/sensoryczna*.

Zostały omówione typowe objawy nadwrażliwości wzrokowej, słuchowej, czuciowej, węchowej, smakowej oraz przykładowe sposoby na „odwrażliwianie”.

Bardzo dziękuję przybyłym rodzicom i osobom zainteresowanym za wartościowe spotkanie, dyskusję, wymianę doświadczeń. 

Nadwrażliwość sensorycznato zespół objawów związanych z nieprawidłowym przyswajaniem bodźców zmysłowych (np. dźwięku, smaku, światła, zapachu, dotyku/czucia). Efektem są nieadekwatne reakcje i zachowania oraz stany lękowe i fobie, które mogą zaburzać normalne funkcjonowanie zarówno u dziecka, jak i u osoby dorosłej. Mózg jest przeciążony sygnałami/bodźcami, co uniemożliwia mu przetwarzanie informacji płynących ze zmysłów. Mózg „nie ogarnia” wszystkich sygnałów docierających do niego. 

Wskazówki dla osób z otoczenia osób z autyzmem

  • Pamiętaj o odmiennej percepcji i szanuj ją. Uważaj na nadmiar bodźców.
  • Dla osoby z autyzmem każde nowe wydarzenie, spotkanie nowej osoby może być powodem silnego niepokoju – dawaj czas na oswojenie się w nowej sytuacji. Bądź czytelny w swojej mimice i okazywaniu emocji, nazywaj co czujesz w danej sytuacji.
  • Mów prostym, zrozumiałym językiem, unikaj metafor, słów i zwrotów mogących mieć podwójne znaczenie. 
  • Osoby z autyzmem mają problemy z rozumieniem otaczających je rzeczywistości– staraj się zapowiadać co się ma wydarzyć, stosuj plany, zapisuj kolejność zdarzeń.

Tego samego dnia odbyły się także warsztaty dla uczniów klas I-III oraz zespołu edukacyjno – terapeutycznego gimnazjum dotyczące autyzmu. Uczniowie otrzymali informację na temat typowych objawów autyzmu. Przypomnieli sobie jakie posiadamy zmysły, jaka jest ich funkcja oraz na co należy zwracać uwagę w kontaktach 
z kolegami, koleżankami z autyzmem. W najbliższych dniach odbędą się spotkania dla pozostałych zainteresowanych zagadnieniem autyzmu klas i zespołów.

 

W Światowy Dzień Świadomości Autyzmu niespodziewanie odwiedził nasz Ośrodek Pan Tomasz Kolos ze swoją kamerą i nagrał wywiady dotyczące autyzmu, które dostępne są na stronie  http://kociewie.online/niebieski-dzien-dzien-swiadomosci-autyzmu/ 

 

 

Autor: Joanna Badziąg