Narodowe Czytanie

6 września 2013r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie we współpracy z naszym Ośrodkiem odbyło się Narodowe Czytanie dzieł Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników, od którego narodzin mija właśnie 220 lat. Znakomity obserwator, mistrz ciętej riposty na Polaków spoglądał z humorem, czasem z ironią, ale i z zadumą. Takie utwory jak „Paweł i Gaweł” poznajemy, jako dzieci i wracamy do nich, jako ludzie dorośli.

Utwory Fredry oglądamy na scenie i ekranie telewizora, czytamy z rodziną. Stają się okazją do rozmowy i spędzania razem czasu przez dzieci, rodziców i dziadków.

Narodowe Czytanie przypomina o tym, że formują nas te same lektury. W Miejskiej Bibliotece Publicznej spotkały się przedszkolaki z Przedszkoli Nr 1 i 2 w Pelplinie, którym utwory Fredry przybliżyła pani Maria Czapiewska, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Pelplinie. Najmłodszym uczniom szkół czytał pan Tadeusz Błędzki Wiceburmistrz Miasta i Gminy Pelplin. Uczniowie wysłuchali „Najpiękniejszych Bajek dla Dzieci”.

Z „Zemstą” w interpretacji pana Ryszarda Rogaczewskiego przewodniczącego Komisji Oświaty i Spraw Społecznych zapoznali się pelplińscy gimnazjaliści. Młodzież szkół Ponadgimnazjalnych spotkała się z panem Andrzejem Stanuchem Burmistrzem Miasta i Gminy Pelplin czytającym „Śluby Panieńskie”.

Uczniowie naszej Szkoły wysłuchali wybranych bajek pt.: „Paweł i Gaweł”, „Małpa w kąpieli”, „Wieczerza z gwoździa”. Te utwory przeczytała pani Teresa Golicka.

Narodowe Czytanie to również oprawa plastyczna w wykonaniu najmłodszych i nie tylko, którzy świetnie bawili się rysując postacie z utworów Aleksandra Fredry na asfalcie.

W związku z obchodami Dożynek Gminnych w dniu 7 września Narodowe Czytanie odbyło się dzień wcześniej, aby mogła się w tą akcję włączyć większa ilość słuchaczy.

Teresa Golicka