Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pelplinie

ul. Sambora 5A

83-130 Pelplin

Tel: (58) 536-18-41

sekretariat@soswpelplin.pl
Jesteś tutaj: Start / Historia

Historia

ŚLADAMI HISTORII

1 września 1974 roku na mapie pelplińskiego szkolnictwa pojawiła się nowa szkoła. Początkowo działały jedynie dwie klasy specjalne w budynku Zbiorczej Szkoły Gminnej Nr 2 a internat mieścił się w budynku Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy ks. bp Dominika, która wcześniej nosiła nazwę Świerczewskiego. Powołał ją do życia Gminny Dyrektor Szkół, którym wówczas był Adam Kaszowicz. Trzy lata później placówce nadano nazwę Specjalny Zakład Wychowawczy a obecna nazwa szkoły funkcjonuje od 1984 roku.

Twórczynią Ośrodka była Eugenia Mikosz, która przez wiele lat pełniła w nim funkcję kierowniczą. Funkcje dyrektorów pełnili również: Bogumiła Skrzynecka (Tomczak), Alicja Mikosz, Michał Landowski, Lilla Brzoskowska i zarządzająca od 2017 roku do chwili obecnej Małgorzata Domachowska. Wśród osób zarządzających Ośrodkiem należy również wymienić Zofię Bielecką, która najdłużej pełniła funkcję kierownika internatu.

Przez 28 lat placówka swoją siedzibę miała przy ul. ks. bp. Dominika 7. Mimo, iż warunki lokalowe były trudne zmieniliśmy poddasze w pełną życia szkołę z internatem.  Od pierwszej chwili wiedzieliśmy, jakie mamy cele i do czego dążymy. Uczyliśmy wszystkiego na różne sposoby wykorzystując różnorakie metody, pomoce dydaktyczne, pomysły, talenty, wprowadzając  innowacje…

Ważnym i przełomowym momentem dla Ośrodka był rok 2002. Przenieśliśmy się do budynku przy ul. Sambora 5 a. W nowych murach szybko się zadomowiliśmy i nabraliśmy rozpędu. Pojawiły się nowe inicjatywy. Oprócz Szkoły Podstawowej zostało powołane Gimnazjum. Przystąpiliśmy do różnych projektów, dzięki którym znacznie wzbogaciliśmy bazę lokalową i dydaktyczną. Powstały nowoczesne pracownie, rozszerzyliśmy wachlarz terapii.  Wybudowano podjazd dla osób niepełnosprawnych, zaadoptowano pomieszczenia na I piętrze budynku szkolnego na gabinety administracyjne oraz utworzona została pracownia komputerowa.

W roku 2010 otworzyliśmy dla najmłodszych Oddział Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka i powołaliśmy Stowarzyszenie „Wesoła Stonoga”. Rok później wybudowaliśmy kuchnię ze szkolną stołówką. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Wesoła Stonoga” w 2012 roku przy naszej szkole powstał Plac Zabaw. Naszym celem nie jest jedynie praca edukacyjno - terapeutyczna, ale także współpraca ze środowiskiem. Od 2009 roku organizujemy Dni Godności Osób Niepełnosprawnych, podczas których staramy się zaszczepić w środowisku nasze idee. Dzisiaj Ośrodek jest nowoczesną, dynamicznie rozwijająca się placówką, która wychodzi naprzeciw potrzebom dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Poniżej zapraszamy do "kart" naszej historii
czyli do Kroniki...