Wczesne Wspomaganie
Zachęcamy do wysłuchania naszej audycji o Wczesnym Wspomaganiu, która była wyemitowana w Radiu Głos <naciśnij by odsłuchać>
W Naszym Ośrodku od 2010 roku funkcjonuje Oddział Wczesnego Wspomagania Rozwoju dla dzieci niepełnosprawnych.
Co to jest wczesne wspomaganie rozwoju?
Są to systematyczne zajęcia wspomagające rozwój dziecka niepełnosprawnego, prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin (psycholog, terapeuta, pedagog, logopeda, fizjoterapeuta, lekarz). We wczesne wspomaganie rozwoju wpisane jest także udzielanie pomocy psychologicznej, edukacyjnej rodzicom dzieci. Wczesne wspomaganie rozwoju obejmuje takie działania jak: diagnoza rozwoju dziecka, konstruowanie i realizacja programu służącego rozwojowi dziecka, współpraca z rodziną, przedszkolem oraz ocena skuteczności oddziaływań.
Dla kogo są przeznaczone zajęcia?
W zajęciach mogą uczestniczyć dzieci (także niemowlęta) o nieprawidłowym rozwoju (opóźnione w rozwoju, nie w pełni sprawne fizycznie, „wcześniaki") od momentu wykrycia zaburzeń do rozpoczęcia nauki w szkole. Warunkiem zapisania dziecka na zajęcia jest posiadanie Opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej. Poradnia wydaje opinię na podstawie złożonego przez rodzica wniosku (druk wniosku można pobrać z sekretariatu SOSW w Pelplinie) wraz z zaświadczeniem lekarskim, stwierdzającym rodzaj niesprawności.
W jaki sposób organizuje się zajęcia?
Zajęcia mogą być prowadzone bezpośrednio z dzieckiem lub w formie instruktażu dla rodziców / opiekunów, a także konsultacji indywidualnych, grupowych Zajęcia z małymi dziećmi będą prowadzone w obecności rodziców. W przypadku dzieci, które ukończyły 3 rok życia zajęcia mogą odbywać się w grupie liczącej 2 lub 3 dzieci, z udziałem ich rodzica. Wczesne wspomaganie rozwoju organizuje się w wymiarze od 4 do 8 godzin w miesiącu w zależności od możliwości dziecka. Czas jednorazowego spotkania jest uzgadniany z rodzicem.
Oferta pomocy specjalistów w SOSW.
Pracę z dzieckiem planuje się na podstawie specjalistycznej diagnozy, dokonanej w poradni i przez terapeutów z placówki. W zależności od stwierdzonych niesprawności dziecko i/lub rodzic może spotykać się z logopedą, pedagogiem, psychologiem dziecięcym, fizjoterapeutą, tyflopedagogiem, surdopedagogiem, oligofrenopedagogiem oraz z terapeutami o innych specjalizacjach.
Wykaz dokumentów koniecznych do przyjęcia dziecka na zajęcia Wczesnego Wspomagania Rozwoju:
1. Aktualna opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju z poradni psychologiczno - pedagogicznej.
2. Prośba o objęcie wczesnym wspomaganiem rozwoju skierowana do naczelnika wydziału edukacji.
Zainteresowanych Rodziców prosimy o kontakt z placówką
Film nakręcono w roku 2016 z okazji Dni Godności Osób Niepełnosprawnych.
Artykuły
WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU DZIECKA - OFERTA ZAJĘĆ
Drodzy Rodzice, Opiekunowie, Nauczyciele!
Jeśli niepokoicie się tym, że rozwój dziecka przebiega nieprawidłowo, możecie Państwo skorzystać z bezpłatnej pomocy i wsparcia specjalistów Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Pelplinie.
Czytaj więcej o: WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU DZIECKA - OFERTA ZAJĘĆMetoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne - WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU DZIECKA
22 października 2019 odbyły się zajęcia prowadzone Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne dla dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju.
Podczas zajęć realizowano ćwiczenia rozwijające poczucie bezpieczeństwa w grupie, doświadczanie własnego ciała w kontakcie z innymi.
Czytaj więcej o: Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne - WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU DZIECKAZakończenie roku szkolnego 2017/2018
Dnia 12 czerwca 2018 roku odbyto się spotkanie podsumowujące rok pracy terapeutycznej z dziećmi w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Wzięli w nim udział zarówno rodzice wraz z dziećmi jak i wszyscy terapeuci prowadzący zajęcia. Spotkanie miało charakter zabawowy, sięgnęliśmy również do wspomnień za pomocą wyświetlanego filmu o naszym Ośrodku.
Czytaj więcej o: Zakończenie roku szkolnego 2017/2018Strona 1/5